A startupok a világon mindenhol, de a magyar vállalati szférában különösen nehéz, kihívásokkal teli helyzetben vannak indulásuk pillanatától kezdve hosszú éveken keresztül – ha az első 5-10 év időszakát sikerrel maguk mögött hagyják, már biztosan piacképesek, és ha nem csak túlélésre és megmaradásra játszanak, hanem folyamatos fejlődés mellett fenntartható növekedésre kalibrálják magukat, akkor minden valószínűség szerint egy szép, stabil, nyereséges növekedési pálya előtt állnak.




Minden startup közös kihívásai – és egy megoldási alternatíva

 

Egy korábbi cikkünkben már részletesen levezettük, miféle kihívások és nehézségek eredménye a startupok brutális bukási rátája – röviden a bukás vezető okai leginkább a pénzügyi kihívások, a product-market fit hiánya, marketing problémák, és a csapattal, azaz emberi erőforrással kapcsolatban felmerülő gondok, hiányosságok.

Ez csupa olyan probléma, ami megelőzhető vagy kezelhető. Egyszerűen és könnyedén?

Nem, azt nem mondanánk, de határozottan és minden kétség nélkül állítjuk, hogy a mindenféle mostanában divatos szemlélet közül azzal, hogy a bukás a siker elengedhetetlen része, ebben az esetben nem értünk egyet. Egy startupnak nem kötelező megbuknia ahhoz, hogy később sikeres lehessen! A bukás elkerülésének és a siker biztosításának egyik lehetséges módja a változásmenedzserrel való együttműködés és mentoring szolgáltatás igénybevétele. Ezen keresztül ugyanis hihetetlen mennyiségű extra tudást és tapasztalatot pumpálhatunk a cégbe már a kezdetek kezdetén külső segítséggel – ugyanezt a tudás-és tapasztalatmennyiséget (és minőséget!) házon belül elérni, kinevelni, kitermelni jóval hosszabb idő, jócskán költségesebb, lényegesen kevésbé hatékony, és persze kockázatosabb is. Kockáztatás nélkül nincs szerencse, kockázat nélkül nincs nyereség, ezt tudjuk – ahogy azt is, hogy indokolatlan, folyamatos és túlzott kockázatvállalás helyett lehet ezt jól, megfontoltan, tervezetten és a biztonságos, stabil fejlődést támogató módon is csinálni.





moving

Előre menekülés – akinek esze van és a helyzete lehetővé teszi, ezt választja

 

Ezen nincs mit szépíteni, a gazdasági és piaci helyzet jelenleg távol áll az ideálistól, és számos elemző szerint még jócskán befelé megyünk egy válsághelyzetbe, mielőtt elkezdődne a stabilizálódás, visszarázódás folyamata. Ez nem specifikusan kishazánk helyzetét jellemzi egyébként – nemzetközi szinten is jól érzékelhető, látható a különböző intézkedésekben, leépítésekben, ugyanakkor szerencsére a fejlesztési törekvésekben is: ez utóbbi az előre menekülés trendje. Annak a cégnek, amelyiknek lehetősége van előre menekülni, szinte kötelező ezt a lépést választania, és ez alól a startupok sem kivételek. Sőt! Egy recessziós időszak minden nehézsége ellenére az egyik legjobb alkalom ahhoz, hogy a tudatos vállalatfejlesztés útján elinduljon a vállalkozás.

Meglovagolni a hullámokat mindig jobb, mint hagyni, hogy elsodorjanak.

KAPCSOLATFELVÉTEL


A változásmenedzser szerepe a fejlődésben és növekedésben

A változásmenedzser a cég számára kicsit olyan, mint a sportolónak a személyi edző; úgy tréningezi, úgy edzi, úgy hozza ki belőle a legjobb eredményeit, hogy közben vigyáz rá – ez a sportoló esetében a helyes étrend, a még biztonságos mennyiségű terhelés, a helyes technikák alkalmazása, az elégséges pihenőidők, és persze a folyamatos fejlődés és teljesítménynövelés elősegítése. A cég esetében a változásmenedzser hasonlóan eljárva segít kialakítani/átalakítani és menedzselni a folyamatokat annak érdekében, hogy a vállalat a lehető legnagyobb biztonságban legyen, miközben folyamatosan fejlődik, újra és újra megdöntve saját legjobb teljesítményének korábbi rekordjait és megalapozva egy hosszútávú stabilitást, előkészítve egy fenntartható növekedési pályát.
Vezetői szinten kimondottan ajánlott és nagyon áldásos a mentoring – ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy az edző nem csak vezeti az edzéseket, hanem megtanít jól, helyesen és eredményesen edzeni ( = céget vezetni), így később már a jelenléte nélkül is zökkenőmentesen haladhat az edzés; a vállalkozás.  

A startup-menedzsment és a mentoring minden esetben személyre- és vállalkozásra szabott, egyedileg kialakított együttműködési konstrukció. A változásmenedzsmentben ugyanis nem létezik a közmondásos „one size fits all”, az nem volna előremutató – ezért minden esetben egy szervezeti átvilágítással indítunk, amiről bővebben olvashatsz ebben a cikkünkben.

A profi startup-menedzsment és a mentoring ereje tehát abban rejlik, hogy a lehető legbiztonságosabb fejlődési és növekedési pályára állítjuk a céget, miközben kialakítjuk a kompetens, később önállóan is kiválóan helytálló vezetői gyakorlatot – ideális esetben már a kezdetek kezdetén, de mi hiszünk benne, hogy nincs veszett ügy, és oldottunk már meg komoly válsághelyezeteket, teremtettünk stabilitást és segítettünk elő növekedést olyan helyzetekben is, ahol ez minimum valószínűtlennek tűnt.

Biztosítsuk be együtt a cégetek jövőjét!

KAPCSOLATFELVÉTEL